logo
Wersja dla niedowidzących
  Ochotnicze Hufce Pracy Opolska Wojewódzka Komenda
      
corner
Statystyki
Rejestr zmian
Mapa strony
Instrukcja biuletynu
Pliki do pobrania
corner
  
corner corner
corner corner
 INFORMACJE
minus Informacje ogólne
minus Wojewódzka Komenda OHP
 DOKUMENTACJA
minus Podstawa prawna
plus Majątek OWK
plus Przeprowadzone kontrole i rejestry
minus Tryb rozpatrywania wniosków
plus Zamówienia publiczne
minus Plan zamówień publicznych 2020 r.
 STRUKTURA ORGANIZACYJNA
minus Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży
minus Młodzieżowe Biura Pracy
minus Mobilne Centrum Informacji Zawodowej
minus Młodzieżowe Centra Kariery
minus Ośrodki Szkolenia i Wychowania
plus Hufce Pracy
 DZIAŁALNOŚĆ OPOLSKIEJ WK
minus Współpraca z zagranicą
   minus Projekty zrealizowane w 2019 r.
   minus Projekty zrealizowane w 2018 r.
   minus Projekty zrealizowane w 2017 r.
   minus Projekty zrealizowane w 2016 r.
   minus Projekty zrealizowane w 2015 r.
   minus Projekty zrealizowane w 2014 r.
   minus Projekty zrealizowane w 2013 r.
   minus Projekty zrealizowane w 2012 r.
   minus Projekty zrealizowane w 2011 r.
   minus Projekty zrealizowane w 2010 r.
   minus Projekty zrealizowane w 2009 r.
plus Projekty współfinansowane z EFS
minus Refundacja
minus Rekrutacja
 INFORMACJE
minus Redakcja Biuletynu
minus Wyjaśnienie skrótów
 Sprawy do załatwienia
A A A


Młodzież OHP dotknięta powodzią wypoczywała w Niemczech

Stres wynikający z klęski żywiołowej, jaką była powódź w maju i czerwcu 2010, rozbija poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad własnym losem, wiarę w sprawiedliwy i dobry świat, jak również wpływa na obniżenie się poczucia własnej wartości i optymizmu. Dlatego też Opolska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy wzięła udział w programie „Pomoc powodzianom” współfinansowanym przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży. Współorganizatorem przedsięwzięcia było Schronisko Młodzieżowe Jugendherberge Ueckermünde Am Stettiner Haff. 

W obozie sportowo-rekreacyjnym uczestniczyła 17-osobowa grupa uczestników OHP w wieku od 15-20 lat, z terenów zalanych przez ostatnią powódź z województw: opolskiego, dolnośląskiego, śląskiego. Opiekę nad młodzieżą sprawowało dwóch wychowawców oraz kierownik obozu i  tłumacz.

W poniedziałek 16 sierpnia, po długiej podróży nad Zalew Szczeciński po niemieckiej stronie, młodzież dotarła autokarem do spokojnej, urokliwej miejscowości  Ueckermünde- Bellin. Po zakwaterowaniu  i zapoznaniu się z obiektem odbył się wieczór zapoznawczy z udziałem gospodarza schroniska– Pana Jurgena Schossow.

W drugim dniu uczestnicy wybrali się na zwiedzanie miasta Ueckermünde, a popołudniem nad zalew, gdzie aktywnie spędzili dzień na plaży, zażywając kąpieli wodnej. Kolejnego dnia zwiedzali ZOO, a następnie wybrali się do portu na spływ łódkami po rzece Uecker. W czwartek młodzież miała możliwość zwiedzenia Centrum Kształcenia Zawodowego w Ueckermünde, gdzie zapoznała się z systemem szkolnictwa zawodowego w Niemczech, a także zwiedziła warsztaty praktycznej nauki w zawodach malarsko-murarskich, zawodach związanych z gastronomią oraz z kształceniem pracowników biurowych. Późnym  popołudniem odbył się grill połączony z dyskoteką. Do zajęć obozowych dołączyła grupa niemiecka, która przebywała na terenie schroniska  w ramach innego projektu. Była więc okazja do doskonalenia języka niemieckiego i nawiązania kontaktów z rówieśnikami z Niemiec.

Szczególne wrażenie wywarł na uczestnikach piątkowy rejs statkiem wycieczkowym po Zalewie Szczecińskim. Wieczorny mecz piłki nożnej pomiędzy młodzieżą polską i niemiecką dostarczył wszystkim kolejnych emocji, a polskim uczestnikom radości ze zwycięstwa. Po zakończonym turnieju można było miło spędzić czas wokół ogniska.

W sobotę młodzież miała okazję zwiedzić Ogród Botaniczny. Odbył się też sparing rowerowy do Altwarp. Pomimo trudów jazdy rowerowej na długi dystans uczestnicy jeszcze mieli siły na zabawę na pożegnalnej dyskotece. W niedzielę 22 sierpnia odbyło się spotkanie podsumowujące pobyt w Niemczech.

Chociaż młodzież pochodziła z różnych województw, potrafiła zintegrować się i współdziałać w grupie. Aktywnie spędzała czas i brała udział w wycieczkach, gdzie nie tylko zwiedzała piękne okolice, ale mogła się wiele nauczyć, poznając przy tym obyczaje i kulturę Niemiec. Pozytywnie zaskoczyły obozowiczów: spokój, uprzejmość i kultura osobista mieszkańców miasteczka. Przez cały pobyt młodzież przemieszczała się na rowerach, nabywając umiejętności prawidłowego korzystania ze ścieżek rowerowych, których jest wciąż zbyt mało w Polsce.

Miłe chwile niestety szybko się kończą  i nadszedł czas pożegnań i powrotu do domu. Niejednemu z uczestników zakręciła się łezka podczas pożegnania i mimo że obóz trwał tylko 6 dni, młodzież nawiązała nowe kontakty i przyjaźnie. Pozostaje nam tylko nadzieja, że przynajmniej przez te kilka chwil mogła się poczuć beztrosko i chociaż na chwilę zapomnieć o kłopotach związanych z powodzią.

Jak Litwini Polaków podejmowali...

W dniach 1-16 sierpnia 2010 odbył się w partnerskim mieście Opola - Alytusie na Litwie - trzynasty już litewsko-polski obóz młodzieżowy, podczas którego realizowano bogaty program turystyczny i sportowo-rekreacyjny.

Dainava – kraina pieśni – tak ten region nazywają Litwini („daina” – pieśń). Województwo alytuskie (krainy Dainava i Dzukija) porastają największe na Litwie sosnowe lasy, zajmujące prawie połowę województwa, a od zachodnich po wschodnie rubieże krainy połyskują obramowane leśną zielenią jeziora z ogromnym Dusia na czele. Niemal przez środek tej krainy przepływa „ojciec litewskich rzek” – Niemen.

Już drugiego dnia obozu spotkaliśmy się z władzami tego osiemdziesięciotysięcznego miasta, z którego pochodzili pionierzy lotu przez Atlantyk w 1933 roku – Darius i Girenas. Miłe słowa i wręczone każdemu uczestnikowi obozu upominki były zwiastunem tego, co zdarzyło się później. 

Mieliśmy okazję uczestniczyć w wycieczkach autokarowych i pieszych do urzekających swą urodą miasteczek i wsi, historycznych  i tajemniczych miejsc Litwy, m.in. do rezerwatu archeologicznego w mieście Kernave,  do miasta Liskiava nad Niemnen, gdzie obejrzeliśmy resztki zamku strzegącego kraj przed Zakonem i piękny klasztor, weszliśmy na Górę Krzyży w Szawlach (Śiaulai), Górę Zamkową Radziunai, obejrzeliśmy pozostałości po grodzisku nad Niemnem w Mereczu (Merkine) na historycznym szlaku z Krakowa do Wilna, którędy prawdopodobnie przechodziły wojska Wielkiego Księstwa Litewskiego w drodze pod Grunwald i gdzie zmarł król Rzeczypospolitej Władysław  Waza.

Niemen towarzyszył nam przez cały czas pobytu.  Wzdłuż jego brzegów spacerowaliśmy w Druskiennikach, najbardziej znanym litewskim kurorcie, podziwialiśmy jego piękno i siłę  w okolicach Alytusa, obserwowaliśmy czystą i nieskażoną przyrodę w Dzukijskim Parku Narodowym. Chodząc wzdłuż cudownej rzeki Uli, spotykaliśmy ludzi – Dzuków ze śródleśnych wiosek – którzy do dziś zachowali umiejętność uprawiania „czarnego garncarstwa”, pieczenia babki gryczanej i gotowania tradycyjnych litewskich kartaczy, zwanych „cepelinami”. Bogata i skomplikowana historia tych ziem  towarzyszyła nam podczas zwiedzania cudownie położonego zamku w Trokach – twierdzy na jeziorze. Do 1323 roku Troki były stolicą państwa, potem rezydencją Wielkich Książąt. Twierdza, zniszczona w XVII wieku podczas wojny z Moskwą, została zrekonstruowana w XX w. Obowiązkowym punktem wizyty w Trokach jest posiłek w karaimskiej restauracji Kybynlar. Spróbowaliśmy tam kibinów (kebanas) - są to pieczone pierożki z kruchego ciasta z nadzieniem z siekanej baraniny.

Litwa dzieli się na pięć regionów  etnograficznych:  Suwalszczyzna, (lit. Suvalkija), Żmudź, (lit. Žemaitija), Dzukia,  (lit. Dzūkija)  i Auksztota, (lit. Aukštaitija) oraz Mała Litwa, (lit. Mažoji Lietuva). Mogliśmy zobaczyć różnicę między nimi w budownictwie wiejskim i poznać regionalne tradycje, zwiedzając skansen w Rumszyszkach k/Kowna.  Nasi gospodarze pokazali nam również współczesne oblicze swojego kraju. Zawędrowaliśmy więc do Wilna , gdzie oprócz  spaceru po starówce (Ostra Brama) i wejściu na  Wieżę Gedymina, nie omieszkaliśmy obejrzeć cmentarzy na Antokolu i  Rossie ze złożeniem hołdu Wielkim Polakom tam leżącym. Zwiedzaliśmy byłą stolicę kraju – Kowno - aż dotarliśmy nad Bałtyk - do Pałangi i Kłajpedy. Pałanga słynie jako miejsce narodzin matki Witolda – Biruty.  Była to kiedyś spokojna osada rybacka, która ożyła dzięki rodzinie Tyszkiewiczów. W 1897 r. wybudowali oni tam pałac, w którym obecnie mieści się  Muzeum Bursztynu. W Kłajpedzie mieliśmy możliwość zwiedzić bogate w eksponaty Muzeum Morskie, mieszczące się w byłej twierdzy pruskiej i wziąć udział w pokazie tresury delfinów i lwów morskich w miejscowym delfinarium. Skorzystaliśmy również z okazji, aby wykapać się w morzu i nieco poopalać na pięknej, szerokiej plaży.  Historia na chwilę wróciła do nas podczas zwiedzania Parku Grutas k/Druskiennik, gdzie zgromadzono wiele pomników i eksponatów  minionej epoki  z terenu ZSRR.

Wrażenia estetyczne wywołane widokami zwiedzanych miejsc korespondowały z resztą programu obozu, tj. z zajęciami sportowymi, podczas których polegliśmy oczywiście w koszykówkę (wynik niechaj zostanie zapomniany), ale odnieśliśmy zasłużone zwycięstwa w piłkę nożną, siatkową, turnieju warcabowym i tenisa stołowego. Zajęcia uzupełniały wieczorki taneczne zwane dyskotekami, konkursy  oraz przygotowane pieczołowicie „Dni Narodowe”.

Mieliśmy możliwość zaprezentować młodym Litwinom dorobek województwa opolskiego i miasta Opola w ramach prezentacji multimedialnej, a także umiejętności  naszej  młodzieży. Natomiast gry i zabawy rodem z Polski cieszyły się powodzeniem już do końca obozu. Wiele trudności, ale i salwy śmiechu, tak podczas Dnia Polskiego jak i Litewskiego, przynosiło zadanie –„Łamacze zdań”, podczas którego należało poprawnie odczytać litewskie i polskie najtrudniejsze zdania typu „Chrząszcz brzmi w trzcinie”. Dodatkową atrakcją wieczoru były potrawy narodowe: w naszym wykonaniu był to bigos z ziemniakami.

Wielkie zaangażowanie kadry obozu spowodowało, że dwa tygodnie pobytu na Litwie minęły aktywnie, radośnie i twórczo. Wykonaliśmy masę zdjęć i filmów, poznaliśmy prawie cały kraj, a młodzież litewska zaczęła używać prostych polskich słów i śpiewać  fragmenty naszych piosenek. Także my staraliśmy się nie być gorsi i używaliśmy na co dzień niektórych słów litewskich. 15 sierpnia - po opuszczeniu flag UE, litewskiej i polskiej - wręczono sobie nawzajem upominki i prezenty. Pożegnanie nie było łatwe. Towarzyszyły mu śpiewy, tańce, wymiany adresów. Wielu obiecało sobie wrócić tu ponownie. Pobyt  opolskiej młodzieży na Litwie był możliwy dzięki wsparciu finansowemu  Miasta Opole.

„Z duchami w przyszłość” w ŚHP Namysłów

W Środowiskowym Hufcu Pracy w Namysłowie 40 -osobowa  grupa młodzieży z Polski i Litwy od 02.08.2010r. aktywnie spędza wakacje, uczestnicząc w dwutygodniowych warsztatach etnograficzno–artystycznych. Ich tematem przewodnim jest badanie dziedzictwa kultury religijnej ludów pogańskich i jej wpływ na chrześcijaństwo.

Warsztaty są częścią projektu „Z duchami w przyszłość”, realizowanego przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Młodzież w działaniu”.

Grupa nieformalna „Poszukiwacze”, złożona z uczestników ŚHP w Namysłowie oraz kilku rówieśników z jednostek terenowych OHP woj. opolskiego (zainteresowanych historią Śląska a w szczególności historią Ziemi Namysłowskiej) wraz z młodzieżą z miasta Alytus podjęła się niełatwego, lecz ciekawego twórczego zadania: poznanie nie tylko wierzeń, obrzędów i wiary przodków, ale też zaprezentowanie wiedzy i zdobytych w projekcie doświadczeń teatralno – artystycznych podczas inscenizacji „PORY ROKU”.

Przedstawienie pełne magii i obrzędów odbędzie się w namysłowskim amfiteatrze na wyspie na Widawie 14 sierpnia o godzinie 18.00.

Mamy nadzieję, że ciekawa scenografia, stroje wykonane przez polskich i litewskich uczestników projektu, oprawa muzyczna całości oraz gra uczestników- aktorów nie- profesjonalnych, lecz pełnych energii, werwy i zaangażowania, spodobają się mieszkańcom miasta i okolicznych wiosek oraz przyjezdnym gościom, których serdecznie zapraszamy na spektakl.

Zajęcia warsztatowe realizowane są na terenie internatu ŚHP Namysłów i w plenerze, gdzie młodzież ma okazję zetknąć się z żywą kulturą materialną Łużyczan i pogańskich Słowian. Zajęcia plenerowe ułatwiają zebranie wiedzy do folderu na temat „Ślady wierzeń i symboliki pogańskiej w kulturze chrześcijańskiej” poprzez „dotknięcie historii” i fotografowanie jej namacalnych śladów.

W tym celu uczestnicy zwiedzili centralne miejsca kultu pogańskiego - górę Ślężę, Ślężańskie Muzeum Archeologiczne, zdobyli wiedzę o Raduni i skansenie w Będkowicach. W Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu – Bierkowicach poznali obrzędowość i tradycje śląskie, w których przeplatają się zarówno pogańskie jak i chrześcijański elementy, a wizyta w Opolskim Teatrze EKO STUDIO pozwoliła wejść w tajniki sztuki alternatywnej, poznać kulisy teatru i pracę reżysera. Jednym z ciekawszych elementów tej wizyty była rekwizytornia, w której uczestnicy, dzięki uprzejmości dyrektora teatru, mogli przebierać się do woli i wcielać w ciekawe sceniczne postaci, a fotografiom nie było końca. We Wrocławiu na Ostrowie Tumskim, będącym od wielu lat ostoją chrześcijaństwa, „Poszukiwacze” również odnaleźli miejsca związane z kultem pogańskim. Grupa odwiedziła także średniowieczny gród rycerski w Ryczynie oraz Zamek Piastowski w Brzegu.

Rówieśnicy z Polski i Litwy nie poprzestają na pracy nad głównym tematem. Działaniom towarzyszą zabawa, sport, wieczorki narodowe, zajęcia integracyjne, gry inter-kulturowe warsztaty o stereotypach: „Polak-Katolik, Litwin-Poganin” oraz warsztaty na temat uprzedzeń wyznaniowych i tolerancji religijnej: „Inny nie znaczy gorszy”.

Na etapie ewaluacji projektu zaplanowano zorganizowanie w Starostwie Namysłowskim i w Namysłowskim Ośrodku Kultury wystawy fotograficznej, prezentującej wyniki pracy wykonanej w dwu-narodowym zespole.

Projekt rozpoczął się 1 lipca od etapu przygotowania grup we własnych krajach. Jego końcowym efektem będzie zredagowanie i wydanie folderu opracowanego na podstawie zebranego przez uczestników w czasie pracy nad projektem materiału. Folder rozpowszechniony zostanie wśród lokalnej społeczności miasta Namysłowa i poza jego granicami.

                                        

Obóz sportowy w Środowiskowym Hufcu Pracy w Namysłowie

W niedzielę 25 lipca br. w naszym hufcu zagościła po raz kolejny grupa młodzieży, tym razem z Ukrainy, z miasta Sambor. Młodzież ta wspólnie z uczestnikami Środowiskowego Hufca Pracy w Namysłowie bierze udział w zorganizowanym polsko-ukraińskim obozie sportowym.

W trakcie przeprowadzonych zajęć odbył się między innymi: turniej w tenisa stołowego i ziemnego, turniej koszykówki, rozgrywki piłki nożnej, zajęcia w siłowni ŚHP oraz codzienne wyjścia do Centrum Turystyki i Rekreacji „Delfin” w Namysłowie. Program pobytu był bardzo zróżnicowany, a uczestnicy wymiany chętnie brali udział we wszelkich grach i zabawach organizowanych przez opiekunów. Dużą frajdą okazała się dla naszych wschodnich sąsiadów zabawa w podchody oraz wspólne skoki przez linę. Oprócz zajęć sportowych odbyło się również mnóstwo konkursów oraz wspólna praca artystyczna wymagająca kreatywności i inwencji twórczej, dotycząca tematyki obozu, której efektem były plakaty „zasady fair play w sporcie”, wykonane przez uczestników.

Jedną z ważniejszych atrakcji obozu polsko-ukraińskiego był wyjazd na całodniową wycieczkę do Wrocławia, której głównym punktem programu był spacer po rynku, w trakcie którego młodzież zwiedziła Ratusz, gotycką katedrę św. Marii Magdaleny, Bibliotekę Ossolińskich, gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego z aulą Leopoldina i wieżą widokową oraz Ostrowów Tumski. Piękna pogoda dodawała uroku zwiedzaniu, dostarczając tym lepszych wrażeń naszym gościom.

W dalszym punkcie programu przewidziany został m.in. wieczór polsko-ukraiński z wspólnym śpiewem przy akompaniamencie do znanych melodii, co umożliwiło młodzieży pogłębienie wiedzy na temat sąsiadujących ze sobą krajów, zapoznanie z nową kulturą i językiem oraz przezwyciężyć zakorzenione w społeczeństwie polsko–ukraińskie stereotypy.

Przy sprzyjającej pogodzie planowana jest organizacja ogniska z pieczeniem ziemniaków i kiełbasek. Wspólne przebywanie młodzieży ze sobą pozwoli na wymianę doświadczeń oraz na nawiązanie nowych kontaktów i znajomości.

Młodzież z Olesna na praktykach zawodowych w Gerze

Po pożegnaniu gości z Niemiec grupa malarzy i stolarzy z Olesna w niedzielę rano (t.j. 11.07.2010r) wyjechała na tygodniową praktykę do Gery.

Po przybyciu na miejsce zostaliśmy przywitani przez grupę kolegów z Gery wraz z opiekunami i przedstawicielem Urzędu Miasta Gera. Na pierwszym spotkaniu młodzież przedstawiła się wzajemnie i przeszliśmy do omawiania tygodniowego programu zajęć oraz wszelkich obowiązujących regulaminów.

W kolejnym dniu wraz z młodzieżą przejechaliśmy tramwajem do placówki szkoleniowej FAA w centrum Gery, gdzie zostaliśmy oprowadzeni po budynku, a następnie przeszkoleni w zakresie regulaminu i przepisów BHP oraz P.Poż. Następnie przeszliśmy na stanowiska pracy, po przedstawieniu się instruktorów zostaliśmy zapoznani z celami praktyki oraz charakterem naszych prac. Grupa stolarzy miała za zadanie wykonać grę logiczną, natomiast grupa malarzy szkic i pomalowanie Herbu Niemieckich Malarzy. Zadania dla obydwu grup wymagało sporo skupienia i precyzji co było nie lada wyzwaniem dla Naszej młodzieży.

W trakcie całego tygodnia czas od godz. 9.00 – 15.00 młodzież spędzała na zajęciach praktycznych, gdzie poznawała różne tajniki zawodu. Każdy dzień rozpoczynała godzinnym kursem językowym po którym przechodziła na zajęcia praktyczne.

Po południu dobywały się zajęcia integracyjne i wypoczynkowe. W ciągu pierwszych dni byliśmy wspólnie na polu golfowym, zwiedziliśmy Miejski Ratusz, Rynek oraz miejskie lochy gdzie przechowywano piwo. W środę odbyło się popołudnie inter-kulturalne, gdzie każda z grup przedstawiła prezentacje oraz quizy i zabawy językowe. Następnego dnia upalne popołudnie spędziliśmy na miejskim basenie.

Największe atrakcje przewidziane były na dwa ostatnie dni pobytu. Piątek popołudniu spędziliśmy w parku linowym, gdzie dwie grupy zmagały się ze wspinaczką po drzewach co podniosło adrenalinę i było dobrym sprawdzianem sprawności fizycznej. Natomiast sobota był dniem rywalizacji grupowej, wspólnie z młodzieżą z Niemiec wychowankowie z Olesna mieli szanse spróbować spływu pontonami po rzece Elster.

Nasz pobyt w Gerze dobiegł końca, praktykę uważamy za udaną, mogliśmy się dużo nauczyć, zobaczyć i ciekawie spędzić czas, a znajomości i wspomnienia pozostaną na lata.

Praktyka Polsko - Niemiecka w Oleśnie 1-8 lipca 2010

W godzinach wieczornych 01.07.10 młodzież polska z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Oleśnie przywitała gości z Niemiec w ramach praktyki polsko - niemieckiej.

Nasi wychowankowie wraz z zagranicznymi gośćmi będą pracować – zdobywać wiedzę z zakresu gastronomii (min. poznanie kuchni świata poprzez przygotowanie posiłków) oraz z zakresu malarstwa (w formie  odnowy pomieszczeń oraz doskonalenia umiejętności malarskich).

Po zajęciach praktycznych przewidziane jest mnóstwo atrakcji. Młodzież będzie zwiedzać miasto Olesno, Wrocław, przewidziany jest również pobyt na Jasnej Górze w Częstochowie
i zwiedzanie ruin zamku. Podczas pobytu w ośrodku Anpol będzie możliwość korzystania z kąpieliska, będą organizowane wycieczki rowerowe, wspólne ogniska, które pozwolą wypocząć po praktyce i zregenerować siły wychowanków.

Przewidziane są też wieczorki polsko – niemieckie, gdzie młodzież uczestniczy w zajęciach integracyjnych oraz reprezentuje swój kraj, region, miasto w formie multimedialnej. Przewidziane są również zajęcia świetlicowe, a także gry i zabawy na świeżym powietrzu.

Życzymy wszystkim udanej, owocnej praktyki oraz dobrej zabawy i wypoczynku


Pierwszy dzień praktyki w Oleśnie

W dniu 02.07.10 po wspólnie spożytym śniadaniu, młodzież Ośrodka Szkolenia i Wychowania udała się wraz z młodzieżą niemiecką na pierwszy dzień zajęć praktycznych. Wychowankowie zostali przywitani przez kierownika ośrodka oraz kadrę wychowawczą. Zostały omówione przepisy BHP oraz P.P OA, a następnie uczestnicy rozpoczęli wykonywać swoje zadania.

Już od pierwszych chwil zajęć można było zauważyć zaangażowanie i zapał do wykonywania pracy. Bariera językowa również nie stanowi większego problemu. Młodzież chętnie razem pracuje. Przeprowadzone zostały już pierwsze wywiady z gośćmi:

„Wrażenie z pierwszych dni pobytu mam bardzo dobre, miałem początkowo złe pojęcia o Polsce, myślałem, że to taki stary DDR ale się myliłem. Chciałbym zaspokoić swoją ciekawość jak żyją Polacy i jaki mają stosunek do życia” – powiedział Jan Frank.

Wstępnego wywiadu również udzielił inny uczestnik obozu Attila Dinger: „Jest tu dużo zabawy, śmiechu przy próbie porozumienia się, bardzo mi się tu podoba. Oczekuję, że lepiej poznam kulturę polską, kuchnię i gospodarkę”.
Życzymy dobrej zabawy i owocnej praktyki!

Wizyta w Alytusie

Pani Józefa Ziemnik - Wojewódzki Komendant OHP wraz z delegacją Opolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP odbyła oficjalną wizytę w Alytusie, w związku z obchodami 429 rocznicy powstania miasta. Pobyt na Litwie miał miejsce w dniach 18-20.06.2010r.

Mieszkańcy Alytusa – stolicy litewskiej Dzukiji co roku obchodzą uroczyście święto swojego miasta, na które zapraszają delegacje zaprzyjaźnionych miast i organizacji.

W Ratuszu odbyło się oficjalne spotkanie Mera Miasta Alytus z delegacjami zagranicznymi, podczas którego Pani Komendant miała okazję zaprezentować działalność Ochotniczych Hufców Pracy.

Wizyta na Litwie, jak co roku umożliwia poprawne przygotowania do organizacji polsko-litewskiej wymiany młodzieży, prowadzonej na bazie porozumienia pomiędzy Opolską WK OHP a Wydziałem Oświaty Miasta Alytus od 1998r.

Część tych przygotowań odbyła się w maju w OWK OHP i ŚHP w Namysłowie z udziałem przedstawiciela Wydziału Oświaty w Opolu Pana Vytuolisa Valunasa. Ustalenia dotyczyły organizacji polsko-litewskiego obozu w Namysłowie. Litewska młodzież ze szkół średnich miasta Alytus wraz 20- osobową grupą uczestników z jednostek terenowych OHP woj. opolskiego będzie realizowała projekt „Z duchami w przyszłość” w ramach Akcji 1.1. Programu” Młodzież w dzialaniu”.

Tegoroczny litewsko– polski obóz turystyczno rekreacyjno-sportowy w mieście partnerskim Alytus z udziałem 20 osób, w tym 11- z jednostek terenowych OHP woj. opolskiego odbędzie się w szkole wybranej przez Wydział Oświaty miasta Alytus.

                                         

Spotkanie przygotowawcze w Namysłowie

W dniach od 25 do 28.04.2010 gościliśmy w Środowiskowym Hufcu Pracy w Namysłowie pana Andreasa Heimerdinger z Jugendamt Gera (Wydział d.s. młodzieży w Urzędzie Miasta Gera). Przyjechał on do Polski, aby wziąć udział w spotkaniu przygotowawczym do polsko – niemiecko – ukraińskiego obozu sportowego. Uczestnikami spotkania byli również: pani Małgorzata Krawczyk - dyrektor operacyjny OWK OHP w Opolu, pani Iwona Kamińska – Komendant ŚHP w Namysłowie oraz wychowawca pan Adam Marcinkiewicz.
Celem spotkania było wypracowanie wspólnej koncepcji programu letniego obozu. W drugim dniu do południa mieliśmy okazję zwiedzić Namysłów oraz miejsca, w których będzie realizowany obóz, w tym obiekty sportowe. Po południu natomiast odbyło się spotkanie z panem Zygmuntem Gajdą – zastępcą Wojewódzkiego Komendanta OHP.
Na następny dzień zaplanowane było spotkanie w Starostwie Namysłowskim. Celem było ustalenie możliwości korzystania przez uczestników obozu z obiektów sportowych oraz przedstawienie jednego z punktów programu letniego obozu, mianowicie pikniku rekreacyjno-sportowego, który jest zaplanowany dla społeczności lokalnej. Nasz gość miał również możliwość zapoznać się z działalnością starostwa. 
Spotkanie zakończyło się zintegrowaniem zespołu kadry z Niemiec oraz Polski, a także zaowocowało powstaniem ostatecznej wersji programu letniego obozu sportowo-integracyjnego w Namysłowie.
Spotkanie dofinansowane było z Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Ilość odwiedzin: 3630
Nazwa dokumentu: Projekty zrealizowane w 2010 r.
Podmiot udostępniający: OWK OHP
Osoba, która wytworzyła informację: Małgorzata Krawczyk
Osoba, która odpowiada za treść: Małgorzata Krawczyk
Osoba, która wprowadzała dane: system admin
Data wytworzenia informacji: 2011-02-16 14:47:14
Data udostępnienia informacji: 2011-02-16 14:47:14
Data ostatniej aktualizacji: 2018-12-21 15:21:04

Wersja do wydruku...

Rejestr zmian...

corner   corner